rzeka drawa

przewodnik rzeki Drawy

Spływ Drawą to jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych Polski. Kilkakrotnie spływał Drawą ksiądz Karol Wojtyła, papież Jan Paweł II, na którego cześć szlak został nazwany jego imieniem. Ta strona pomoże Ci zaplanować spływ rzeką Drawą.

Wypożycz kajaki i odkryj piękno dzikiej przyrody

rzeka Drawa mapy - przewodnik kajakowy

Rzeka bierze swój początek w rynnowej dolinie polodowcowej, tzw. Dolinie Pięciu Jezior, położonych pomiędzy Połczynem Zdrojem, a Kluczewem. Jest drugim co do wielkości po Gwdzie dopływem Noteci. Przepływa przez województwa zachodniopomorskie i wielkopolskie Drawa ma 185,9 km długości, powierzchnia dorzecza wynosi 3296,1 km2, wypływa z Jeziora Krzywego na wysokości 150 m n.p.m., położonego 7 km na południowy wschód od Połczyna Zdroju. Uchodzi zaś do Noteci poniżej Krzyża, na wysokości 28 m n.p.m. Jej średni spadek wynosi 0,61%, a przepływ 19 m3/s.

"... Trzeba ją poznać koniecznie ! ..." pisała przed 50 laty w przewodniku "DRAWA RZEKA ZIEM ODZYSKANYCH" Maria Podhorska - Okołów, pierwsza powojenna jej entuzjastka.

DRAWA RZEKA ZIEM ODZYSKANYCH Maria Podhorska - Okołów. czytaj dalej

Drawa charakterystyka, mapy, kilometraż

Rzeka Drawa mapa
Mapa spływu kajakowego rzeki Drawy w google maps

Rzeka Drawa przewodnik kajakowy

Dwie najważniejsze informacje dla chcących przepłynąć szlakiem rzeki Drawy to:

UWAGA! POLIGON DRAWSKI RZEKA DRAWA. Odcinek rzeki od mostu drogowego na trasie Drawsko Pomorskie - Kalisz Pomorski do miejscowości Prostynia, ze względu na bezpieczeństwo jest całkowicie wyłączony ze wszelkiej działalności turystycznej. Możesz próbować skontaktować się z jednostka wojskową w Olesznie i próbować uzyskać zgodę ale nie daj sobie wmówić że ktoś ci to załatwi to nie możliwe. Wojsko bardzo chętnie udziela zezwolenia ale na pierwszy odcinek od jez. Lubie do mostu. A to docinek ogólnodostępny.

Pozwolenie na przepłyniecie odcinka Poligonu Drawskiego, nie jest możliwe.

UWAGA! DRAWIEŃSKI PARK NARODOWY RZEKA DRAWA. Zaplanuj swój spływ by, z reguły piąty dzień spływu był najlepiej początkiem tygodnia, wtedy zazwyczaj dociera się do Drawna to początek DPN, unikniesz w ten sposób nie potrzebnych nerwów. Weekendy to bardzo oblegane terminy w DPN, po pierwsze łatwiej kupisz pozwolenia na Przepłynięcie DPN (przygotuj się na znaczny wydatek, opłat związanych z pobytem na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego), po drugie ominie cię wątpliwa przyjemność nocowania na obleganych i hałaśliwych biwakach. Spływ Drawą w granicach parku jest dozwolony w okresie od 01 lipca do końca lutego, a biwakowanie tylko w wyznaczonych przez DPN miejscach, po wykupieniu pozwolenia.

Rzeka Drawa spływ str. 1

Rzeka Drawa spływ kajakowy Mapa str. 1

  • [180,0 km] CZAPLINEK - Miasto nazywane stolicą wodną lub Perłą Pojezierza Drawskiego . Przepięknie położone na przesmyku pomiędzy jeziorami Drawsko i Czaplino. Znane od XIII wieku. W 1286 roku Przemysław II przekazał Czaplinek i okoloce Zakonowi Templariuszy, stąd jego pierwotna nazwa Tempelburg. Prawa miejskie posiada od 1334 roku. Przez miasto wiódł szlak solny z Kolobrzegu do Wielkopolski.
    WARTO ZWIEDZIĆ: gotycki kościuł p.w.Św. Krzyża.
  • [180,0] JEZIORO DRAWSKO - Drugie pod względem glębokości jezioro w Polsce (maks. głębokość 83 m.) Powierzchnia 1871,5 ha, długość 12,6 km. Długość lini brzegowej 76 km. Na jeziorze znajduje się 9 wysp, w tym wyspa Bielawa 795 ha powierzchni, piąta pod względem wielkości wyspa w kraju). Na wyspie do 2008 roku rósł olbrzymi 200 letni buk zwyczajny, pomnik przyrody, (dominował nda koronami drzew był punktem orjętacyjnym) o obwodzie 790 cm i wysokości 27 m.
  • [167,0 km] STARE DRAWSKO - Wieś na przesmyku między jeziorami Drawsko i Żerdno, przy drodze Czaplinek - Połczyn Zdrój. Pierwotna nazwa Drahim . Przez ponad trzysta lat od 1668 roku najdalej wysunięta na północ polska waronia graniczna i siedziba starostów.
    WARTO ZOBACZYĆ: ruiny zamku z XIV wieku, na cyplu półwyspu grodzisko słowiańskie z VIII - IX wieku, kościuł neogotycki z 1870 roku.
  • [167,0 km] JEZIORO ŻERDNO - Powierzchnia 205 ha, długość 3 km, szerokość 1 km, maksymalna głbokość 36 m. W odległości 2 km w kierunku wschodnim jezioro Komorze, poczatek szlaku kajakowego Piławy.
  • Pola namiotowe, sklepy:
    Czaplinek, Stare Drawsko.
  • Propozycje spływów kajakowych

    1. Trasa Czaplinek - Krzyż 8-10 dni spływu.
    2. Tras Czaplinek - Rzepowo 4-5 godin spływu.
    3. Trasa Czaplinek - Złocieniec 7-8 godin spływu.
  • Data aktualizacji:
    02/01/19
  • Zwróć uwagę na:
    Jezioro Drawsko Uwaga boczna fala. Wyspa Bielawa. Ujście rzeki z jez. Drawsko oznakowene białym rombem.

Atrakcje Turystyczne

  • jezioro tajemnic
    Czy odnalezienie U-Bootów w głębinach jeziora Drawsko w ogóle jest możliwe?
  • miód drahimski
    Miód Drahimski jest złotem tego regionu dzięki czemu w dniu 1 czerwca 2006 roku został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych.
  • Biuro Turystyczne Mrówka
    Zapoznaj się z przewodnikiem kup mapę rzeki Drawy, wypożyczymy Ci kajaki i pomożemy w organizacji twojego spływu na rzece Drawie.
Rzeka Drawa spływ str. 2

Rzeka Drawa spływ kajakowy Mapa str. 2

  • [169,0 km] RZEPOWO - Wieś wzmiankowana w XIV wieku. Kościół neogotycki z XIX wieku.
  • [165,1 km] GŁBĘOCZEK - Niewielka wieś powstała w XIX wieku. Warto zobaczyć młyn z końca XIX wieku.
  • [165,7 km] JEZIORO KROSINO - Powierzchnia 177 ha, długość 3,5 km, szerokość 700 m, maksymalna głębokość 17 m.
  • [161,0 km] BUDÓW - Dzielnica Złocieńca w okresie poprzedzającym II wojnę światową hitlerowcy wybudowali tutaj ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy Ordensburg Krossinsee . Który spełniał funkcję ośrodka sportu a podczas wojny szkoły partyjnej i szpiegowskiej III Rzeszy. Obecnie to jednostka wojskowa, staconuje tutaj 2 Brygada Zmechanizowana Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego . Biwakowanie na ternie jednostki tylko za zgodą dowódcy garnizonu.
  • [161,0 km] JEZIORO WILCZKOWO - Powierzchnia 300 ha, długość 4,1 km, szerokość 1,2 km, maksymalna głbokość 27 m. Na lewym brzegu pole biwakowe.
  • Pola namiotowe, sklepy:
    Rzepowo, Głęboczek.
  • Propozycje spływów kajakowych

    1. Trasa Czaplinek - jez. Wilczkowo 3-40 godz. spływu.
    2. Tras Czaplinek - Rzepowo 4-5 godin spływu.
    3. Trasa Czaplinek - Złocieniec 7-8 godin spływu.
  • Data aktualizacji:
    02/01/19
  • Zwróć uwagę na:
    Jezioro Krosino Uwaga boczna fala. W Rzepowie za mostem spietrzenie. Przenoska Głeboczek lewą stroną.

Atrakcje Turystyczne

  • BERLINKA
    W Głęboczku zatrzymaj się na plaży na jeziorze Krosin, biegnie tam brukowana droga Głęboczek - Cieszyno idąc w stronę Cieszyna po lewj sronie zobaczysz zarościęte w lesie pryzmy pod berlinkę a dalej nasyp.
  • pałac siemczyno
    Pałac został wybudowany w latach 1722-1726 przez Henninga Berndta von der Goltza w stylu barokowym.
  • Biuro Turystyczne Mrówka
    Zapoznaj się z przewodnikiem kup mapę rzeki Drawy, wypożyczymy Ci kajaki i pomożemy w organizacji twojego spływu na rzece Drawie.
Rzeka Drawa spływ str. 3

Rzeka Drawa spływ kajakowy Mapa str. 3

  • [157,0 km] ZŁOCIENIEC - Miasto liczące około 15 000 mieszkańców. Prawa miejskie w 1333 roku. Jako gród Słowian ma tysiącletnią historię. W okresie panowania Bolesława Krzywoustego, był graniczną osadą Wielkopolski, często niszczono walkami granicznymi. Podczas II wojny światowej prawie całkowicie zniszczony.
    WARTO ZWIEDZIĆ: gotyckie ruiny zamku z XIII w., park zamkowy z aleją wiązów XVIII w., zabytkowe kamieniczki w rynku.
  • [147,8 km] KOKNA Z RAKONIEM - Kokna, prawy dopływ Drawy, długość 25 km, atrakcyjny szlak kajakowy. Rakoń, dopływ Kokny, długość 21 km, atrakcyjny ale uciążliwy i trudny szlak kajakowy.
  • Pola namiotowe, sklepy:
    Złocieniec, Rzęśnica, Ujście rzeki Kokny [147,1 km], Suliszewo - Dalewo [137,5 km].
  • Propozycje spływów kajakowych

    1. Trasa Czaplinek - Krzyż 8-10 dni spływu.
    2. Tras Czaplinek - Rzepowo 4-5 godin spływu.
    3. Trasa Czaplinek - Złocieniec 7-8 godin spływu.
  • Data aktualizacji:
    02/01/19
  • Zwróć uwagę na:
    Złocieniec przenoska lewą stroną.

Atrakcje Turystyczne

  • berlin - królewiec
    Na wjwździe do Złocieńca od strony Czaplinka Pas drzew przechodzący wzdłuż stacji paliw i komplek budynków.
  • Ordensburg nad Krosinem
    Budowę ośrodka nad Krosinem rozpoczęto od uroczystego złożenia kamienia węgielnego 22 kwietnia 1934 roku.
  • Biuro Turystyczne Mrówka
    Zapoznaj się z przewodnikiem kup mapę rzeki Drawy, wypożyczymy Ci kajaki i pomożemy w organizacji twojego spływu na rzece Drawie.
Rzeka Drawa spływ str. 4

Rzeka Drawa spływ kajakowy Mapa str. 4

  • [135,3 km] DRAWSKO POMORSKIE - Miasto liczące około 12 000 mieszkańców. Prawa miejskie otrzymało w 1297 roku. Stolica administracyjna regionu. W walkach o miasto w 1945 roku zginęło ponad 3 tysiące żołnierzy polskich i radzieckich.
    WARTO ZWIEDZIĆ: późnogotycki kościół Mariacki z przełomu XIV/XV wieku z unikatowymi portalami ceramicznymi i zabytkową wieżą, fragmenty murów obronnych, cmentarz wojenny żołnierzy poległych w bitwie o Wał Pomorski, kamienice mieszczańskie z przełomu XVIII/XIX wieku.
  • [125,5 km] MIELENKO DRAWSKIE - Wieś nad Drawą.
    WARTO ZWIEDZIĆ: kościół ryglowy z 1662 roku z drewnianą wieżą wieńczoną hełmem barokowym. Dzwon kościelny z 1786 roku.
  • [123,3 km] JEZIORO LUBIE — Znane również jako jezioro Lubieszewo. Powierzchnia 1467 ha, długość 14 km, szerokość Od 600 do 2200 metrów, maksymalna głębokość 46 m. Na jeziorze 4 wyspy. Jezioro leży na wysokości 111 m n.p.m.
  • [121,9 km] GUDOWO — Wieś letniskowa nad jeziorem Lubie. Pierwszy zapis pochodzi z 1320 roku, kiedy to książę pomorski Warcisław IV nadał wieś klasztorowi augustianek z Pyrzyc. Warto zobaczyć: kościół późnogotycki z ołtarzem barokowym i drewnianą wieżą z połowy XVIII wieku, stare lipy na cmentarzu przykościelnym, wczesnośredniowieczne grodzisko wyżynne zwane szwedzkimi szańcami.
  • [118 km]
    KARWICE — Zabytkowy pałac z XVIII wieku. Wojskowy Ośrodek Wypoczynkowy z polem biwakowym.
  • Pola namiotowe, sklepy:
    Drawsko Pomorskie, Gudowo.
  • Propozycje spływów kajakowych

    1. Trasa Czaplinek - Krzyż 8-10 dni spływu.
    2. Tras Czaplinek - Rzepowo 4-5 godin spływu.
    3. Trasa Czaplinek - Złocieniec 7-8 godin spływu.
  • Data aktualizacji:
    02/01/19
  • Zwróć uwagę na:
    [128,2 km] Młynowisko przenoska prawą stroną. Jezioro Lubie Uwaga boczna fala.

Atrakcje Turystyczne

  • obiad drawski
    Rezultat obiadu Drawskiego. Pod naciskiem prezydenta i wbrew opinii Komisji Obrony Narodowej 12 listopada 1994 premier Waldemar Pawlak podjął zaskakującą decyzję odwołania ministra Kołodziejczyka.
  • Magazyn solny
    Budynek miał pełnić funkcję magazynu soli, którą spławiano z Kołobrzegu.
  • Biuro Turystyczne Mrówka
    Zapoznaj się z przewodnikiem kup mapę rzeki Drawy, wypożyczymy Ci kajaki i pomożemy w organizacji twojego spływu na rzece Drawie.
Rzeka Drawa spływ str. 5

Rzeka Drawa spływ kajakowy Mapa str. 5

  • [114,7 km] LUBIESZEWO - Wieś letniskowa, licząca około 400 mieszkańców. Znana od 1320 roku, kiedy w podobnych okolicznościach jak Gudowo została przekazana klasztorowi augustianek z Pyrzyc. Od 1349 roku w spisie diecezji poznańskiej.
    WARTO ZWIEDZIĆ: kościół barokowy z 1687 roku z wieżą ryglową. Przy kościele żeliwny krzyż z 1831 roku, Zabytkowy park z dwoma wczesnośredniowiecznymi grodziskami nizinnymi IX/XIII w. i dworem z II poł. XIX w. W parku stare lipy, kasztanowce oraz świerk o obwodzie ponad 2,5 m.
  • [102 km] JEZIORO WIELKIE DĘBNO — Powierzchnia 95 ha, długość 2 km, szerokość 800 m., maksymalna głębokość 6 m. Wąską cieśniną jezioro połączone jest z jeziorem Małe Dębno.
  • [100 km] CENTRUM SZKOLENIA WOJSK LĄDOWYCH — Poligon wojsk lądowych, na którym ćwiczy również lotnictwo. Powierzchnia 36111 ha. Nowocześnie wyposażony. Na pasie taktycznym Bucierz, o powierzchni 3200 ha, długości 8 km, szerokości 3 - 6 km szkolić się może brygada w natarciu lub wzmocniony batalion w obronie. Na pięciu obozowiskach mieści się około 3000 żołnierzy. Poza pasem taktycznym na poligonie znajdują się: trzy strzelnice do strzelania z wozów bojowych, strzelnica nawodna, strzelnica artyleryjska, dwie strzelnice piechoty, ośrodki: szkolenia przeciwchemicznego, pokonywania przeszkód wodnych po dnie, forsowania i przepraw przez szeroką przeszkodę wodną, ośrodek szkolenia rozpoznawczego, kanał techniczny, rzutnia granatów bojowych i inne. Możesz uzyskać pozwolenie na przepłynięcie Poligonu Drawskiego lub Mrówka udzieli Ci takiego pozwolenia.!
  • Propozycje spływów kajakowych

    1. Trasa Czaplinek - Krzyż 8-10 dni spływu.
    2. Tras Czaplinek - Początek Poligonu 4 dni spływu.
    3. Trasa Lubieszewo - Początek Poligonu 5-6 godin spływu.
  • Data aktualizacji:
    02/01/19
  • Zwróć uwagę na:
    Uwaga Jezioro Lubie boczna fala. Wyspa Sołtysia. Ujście rzeki z jez. Lubie oznakowene biało-czerwoną boją.

Atrakcje Turystyczne

  • Ryby Lubie
    Masz ochotę na pysznego pstrąga. POLECAM!!!
  • Inter-Nos
    Pole namiotowe z pełnym węzłem sanitarnym i Restałeacją która podaje pyszne Steki POLECAM!!!
  • Biuro Turystyczne Mrówka
    Zapoznaj się z przewodnikiem kup mapę rzeki Drawy, wypożyczymy Ci kajaki i pomożemy w organizacji twojego spływu na rzece Drawie.
Rzeka Drawa spływ str. 6

Rzeka Drawa spływ kajakowy Mapa str. 6

  • [93 km] STARA DRAWA — Pierwotne koryto rzeki, dzisiaj odgrodzone zastawką. Jest to odcinek nadzwyczaj uciążliwy. Jego szczegółowy opis można znaleźć w wydanym w 1948 roku przewodniku kajakowym Marii Okółów-Podhorskiej, Drawa rzeka Ziem Odzyskanych lub w wydanym w 1960 roku przewodnik Bronisława Jastrzębskiego, Turystyczne szlaki Polski.
  • [89,5 km] BOBROWSKI ZBIORNIK WODNY - Zbiornik retencyjny na Drawie nazwany z czasem Jeziorem Mielenko. Utworzony w 1916 roku prze spiętrzenie dolnej Drawy zaporą ziemną. powierzchnia 170,6 ha, długość 11,3 km, pojemność całkowita 5 mln m3, powierzchnia użytkowa około 1,9 mln m3, wysokość zwierciadła wody okolo 90 m.n.p.m. Zbiornik wykożystywany jest w celach energetecznych . W pobliżu wieś Borowo nazwana też Starym potokiem.
  • [88,8 km] JEZIORO PROSTYNIA — powierzchnia 57 ha, długość 1,7 km, szerokość do 500 metrów, maksymalna głębokość 5 m.
  • [83,7 km] PROSTYNIA — Wieś nad Drawą, granica województw koszalińskiego i gorzowskiego, dogodne miejsce dla rozpoczęcia lub zakończenia spływu.
  • [82,5 km] GŁĘBOKA — Prawobrzeżny dopływ Drawy. Długość 24 km, średni spadek 1, 10/00, zlewnia 86 km2.
  • Pola namiotowe, sklepy:
    Prostynia
  • Propozycje spływów kajakowych

    1. Trasa Czaplinek - Krzyż 8-10 dni spływu.
    2. Tras Lubieszewo - Początek poligonu 5-6 godin spływu.
    3. Trasa Początek poligonu - Prostynia 6-7 godin spływu. Po uzyskaniu pozwolenia. !!!
  • Data aktualizacji:
    02/01/19
  • Zwróć uwagę na:
    Teren Drawskiego Poligonu wojskowego Potrzebne pozwolenie !. Stara Drawa. Elektrownia w Borowie przenoska prawą sroną.

Atrakcje Turystyczne

  • Elektownia wodna w Borowie
    Elektrownię wodną w Alt Springe oddano do użytku 27 stycznia 1918 roku.
  • stara drawa
    Pierwotne koryto rzeki, dzisiaj odgrodzone zastawką.
  • Biuro Turystyczne Mrówka
    Zapoznaj się z przewodnikiem kup mapę rzeki Drawy, wypożyczymy Ci kajaki i pomożemy w organizacji twojego spływu na rzece Drawie.
Rzeka Drawa spływ str. 7

Rzeka Drawa spływ kajakowy Mapa str. 7

  • [79,2 km] MĄKOWARKA — Lewobrzeżny dopływ Drawy. Długość 26 km, średni spadek 1,2700, zlewnia 114 km2. Rzeka jest znana również pod nazwą Drawica.
  • [69 km] DRAWNO — Miasteczko w województwie gorzowskim, liczące około 3 tysiące mieszkańców malowniczo położone na przesmyku pomiędzy jeziorami Grażyna (zw. też Rudno, Łąkie, Drawno, Drawieńskie, Dubie Północne) a jeziorem Adamowo (zw. też Dubie Południowe). Jezioro Grażyna ma ogólnej powierzchni 125 ha, złożone jest z trzech basenów wodnych połączonych przewężeniami, maksymalna głębokość 14 metrów. Jezioro Adamowo, 112 ha powierzchni, 2,9 km długości, do 600 metrów szerokości. Maksymalna głębokość 34 metry. W X-XI wieku znajdował się tu gród słowiański. Prawa miejskie Drawno otrzymało na początku XIV wieku. W 1913 roku istniała w Drawnie jedna z większych w Niemczech wytwórni sieci.
    WARTO ZWIEDZIĆ: gotycki kościuł p.w.Św. Krzyża.ruiny zamku Wedlów, kościół gotycki z XIV wieku.
  • [67,3 km] DRAWIEŃSKI PARK NARODOWY — Został utworzony 1 maja 1990 roku. Łączna powierzchnia parku wynosi 11 019 ha, z czego lasy zajmują 9119 ha, (83 %). Na terenie parku ochronie podlega całość dziko żyjącej fauny i flory. DPN obejmuje swym zasięgiem miejsce wypływu Drawy z Jeziora Adamowo i ciągnie się do Starego Osieczna.
  • Pola namiotowe, sklepy:
    Prostynia, jez. Mąkowarskie, Drawno.
  • Propozycje spływów kajakowych

    1. Trasa Czaplinek - Krzyż 8-10 dni spływu.
    2. Tras Lubieszewo - Początek poligonu - Prostynia - Drawno 3 dni spływu.
  • Data aktualizacji:
    02/01/19
  • Zwróć uwagę na:
    Drawieński Park narodowy czynny dla kajakarzy w terminach od 1 stycznia do 15 marca oraz 1 lipca do 31 grudnia, w godzinach 9.00 – 19.00. Liczba osób uprawiających turystykę wodną na rzece Drawie w ciągu jednego dnia nie może przekroczyć 700 osób.

Atrakcje Turystyczne

  • Mapa topograficzna DPN
    Mapa topograficzna całego rejonu DPN wydanie WZkart.
  • Mapa topograficzna rzeki Drawy
    Bardzo dobra mapa rzeki Drawy.
  • Przydatne na spływie informacje
    Zapoznaj się z przewodnikiem kup mapę rzeki Drawy, wypożyczymy Ci kajaki i pomożemy w organizacji twojego spływu na rzece Drawie.
Rzeka Drawa spływ str. 8

Rzeka Drawa spływ kajakowy Mapa str. 8

  • [61 km] BARNIMIE — Wieś znana już w XIII wieku. Podczas potopu szwedzkiego, 17.09.1657 r. most na Drawie przekraczało 4 tysiące żołnierzy hetmana Stefana Czarnieckiego. Na pamiątkę tego wydarzenia most w Barnimiu nosił nazwę mostu polskiego. Warto zobaczyć: kościół z XV wieku z zabytkową dzwonnicą, interesujący park podworski z bardzo interesującą roślinnością w tym obcego pochodzenia, budynki z przełomu XIX i XX wieku.
  • [50 km] KORYTNICA — Lewobrzeżny dopływ Drawy. Długość 40 km, powierzchnia dorzecza 273 km2 . Szlak kajakowy bardzo malowniczy i uciążliwy. Rzeka dostępna dla kajaków od miejscowości Stara Korytnica. Warto zobaczyć: Muzeum Lubuskiego Klubu Przyrodników przy ujściu Korytnicy.
  • Pola namiotowe, sklepy:
    Drawnik, Banimie, Bogdanka.
  • Propozycje spływów kajakowych

    1. Trasa Czaplinek - Krzyż 8-10 dni spływu.
    2. Tras Barnimie - Bogdanka 6-7 godin spływu.
  • Data aktualizacji:
    02/01/19
  • Zwróć uwagę na:
    Uwaga najtrudniejszy odcinek Drawy. Drawieński Park narodowy czynny dla kajakrzy w terminach od 1 stycznia do 15 marca oraz 1 lipca do 31 grudnia, w godzinach 9.00 – 19.00. Liczba osób uprawiających turystykę wodną na rzece Drawie w ciągu jednego dnia nie może przekroczyć 700 osób. Pole namiotowe Bogdana, bardzo popularne pole jak możesz unikaj weekendów.

Atrakcje Turystyczne

  • Pole namiotowe Drawnik
    Pole namiotowe z idealne warunki podczas złej pogody.
  • Mapa topograficzna DPN
    Mapa topograficzna całego rejonu DPN wydanie WZkart.
  • Mapa topograficzna rzeki Drawy
    Bardzo dobra mapa rzeki Drawy.
Rzeka Drawa spływ str. 9

Rzeka Drawa spływ kajakowy Mapa str. 9

  • [42,1 km] SITNICA - Pole namiotowe
  • [32,5 km] Głusko - Do końca II wojny światowej osada nosiła nazwę Kamienna Knieja. Obecnie mieści się tu siedziba nadleśnictwa. Warto zobaczyć kościół z XIX wieku, park z kilkoma gatunkami egzotycznych roślin takich jak jodła kaukaska, sosna smołowa, cisy
  • [32,0 km] ELEKTROWNIA KAMIENNA - Osada i elektrownia wodna o mocy 0,9 MW. Elektrownia jest zabytkiem techniki rangi ogólno-krajowej. Funkcjonuje nieprzerwanie od końca XIX wieku. Maszyny i urządzenia pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Budowę elektrowni rozpoczęto w 1896 roku, 5 lat po uruchomieniu pierwszej w świecie elektrowni wodnej. Wyprodukowany prąd, był początkowo wykorzystywany do produkcji karbidu.
  • Pola namiotowe, sklepy:
    Sitnica, Pstrąg,Głusko.
  • Propozycje spływów kajakowych

    1. Trasa Czaplinek - Krzyż 8-10 dni spływu.
    2. Tras Drawno - Kamienna - 3 dni spływu.
  • Data aktualizacji:
    02/01/19
  • Zwróć uwagę na:
    Drawieński Park narodowy czynny dla kajakarzy w terminach od 1 stycznia do 15 marca oraz 1 lipca do 31 grudnia, w godzinach 9.00 – 19.00. Liczba osób uprawiających turystykę wodną na rzece Drawie w ciągu jednego dnia nie może przekroczyć 700 osób. Pola namiotowe Sitnica, Pstrąg ciężki dojazd jeśli możesz unikaj odbioru.

Atrakcje Turystyczne

  • Elektrownia wodna kamienna
    Jest to jedna z najstarszych elektrowni wodnych w Polsce, powstała na przełomie XIX i XX w. Budowę zakładu rozpoczęto w 1896 r.
  • Mapa topograficzna DPN
    Mapa topograficzna całego rejonu DPN wydanie WZkart.
  • Mapa topograficzna rzeki Drawy
    Bardzo dobra mapa rzeki Drawy.
Rzeka Drawa spływ str. 10

Rzeka Drawa spływ kajakowy Mapa str. 10

  • [27,5 km] PŁOCICZNA - Lewobrzeżny dopływ Drawy. Długość 51 km, powierzchnia dorzecza 440 km2 . Rzeka jest niedostępna dla kajaków. Od chwili utworzenia Drawieńskiego parku Narodowego objętajest ścisłą ochroną rezerwatową. Rzeka podlega ochronie ze względu na znajdujące się tu tarliska troci, pstrąga i lipienia oraz występowanie na brzegach cennych gatunków roślin.
  • [25,5 km] STARE OSIECZNO - Wieś nad Drawą przy szosie Gorzów — Gdańsk. Przez Stare Osieczno przebiegały w przeszłości ważne szlaki handlowe w tym najkrótsza droga łącząca Berlin z Królewcem. W rejonie wsi wybudowano w latach poprzedzających II wojnę światową fortyfikacje Wału Pomorskiego. Warto zobaczyć: kościół z XIX wieku, schrony bojowe Wału Pomorskiego oraz okazy wiekowych dębów.
  • [19,0 km] MIERZĘCKA STRUGA - Prawobrzeżny dopływ Drawy. Długość 52 km, powierzchnia dorzecza 556 km2. Niekiedy rzeka nazywana jest Mięrzęcinką. Atrakcyjny szlak kajakowy.
  • Pola namiotowe, sklepy:
    Stare Osieczno, Leśniczówka Kotlin (koło leśniczówki, Czarnolesie).
  • Propozycje spływów kajakowych

    1. Trasa Czaplinek - Krzyż 8-10 dni spływu.
  • Data aktualizacji:
    02/01/19

Atrakcje Turystyczne

  • Mapa topograficzna rzeki Drawy
    Bardzo dobra mapa rzeki Drawy.
  • Przydatne na spływie informacje
    Zapoznaj się z przewodnikiem kup mapę rzeki Drawy, wypożyczymy Ci kajaki i pomożemy w organizacji twojego spływu na rzece Drawie.
Rzeka Drawa spływ str. 11

Rzeka Drawa spływ kajakowy Mapa str. 11

  • [10,0 km] PRZEBOROWO — Niewielka wieś nad Drawą . Warto zobaczyć: kościół z 1715 roku, schrony Walu Pomorskiego.
  • [02,5 km] NOWE BELICE — Najdogodniej sze miejsce do zakończenia spływu.
  • Propozycje spływów kajakowych

    1. Trasa Czaplinek - Krzyż 8-10 dni spływu.
  • Data aktualizacji:
    28/04/17
  • Zwróć uwagę na:
    Nowe Bielice za mostem po prawej stronie koniec spływu.

Atrakcje Turystyczne

  • Mapa topograficzna DPN
    Mapa topograficzna całego rejonu DPN wydanie WZkart.
  • Mapa topograficzna rzeki Drawy
    Bardzo dobra mapa rzeki Drawy.
  • Przydatne na spływie informacje
    Zapoznaj się z przewodnikiem Drawy kup mapę rzeki Drawy, wypożyczymy Ci kajaki i pomożemy w organizacji twojego spływu na rzece Drawie.